CZYLI SOCJALIZACJA CD.
Do ósmego tygodnia życia wasz szczeniak poznał co tylko możliwe dla jego wieku. Jednak to do was właśnie trafia w bardzo ważnym momencie swojego życia! Czyli po skończeniu 8 tygodni. To Wy macie mu pokazać cały świat tak aby zrozumiał że jest on przyjazny i fajny nawet dla takiego malucha. Po 2 szczepieniu, czyli po odebraniu szczeniaka od nas możecie już śmiało wychodzić z nim na spacery. Niech ma kontakt z innymi psami, uczy się dalej psich kontaktów których do tej pory uczyła go głównie mama. Niech poznaje inne przyjazne pieski, uwaga nigdy agresywne, od takich trzymajmy naszego malucha z daleka. Niech poznaje ludzi, jeśli ktoś obcy chce go pogłaskać niech głaszcze, wasz szczeniak właśnie miedzy 8 a 12 tygodniem najintensywniej poznaje świat!!! Ale uwaga, miedzy 8 a 12 tygodniem życia przerażające dla szczenięcia zdarzenia mogą mieć trwały negatywny wpływ na jego osobowość. Zachęcajmy zatem malucha do poznawania świata nie nasilę, trzeba tu bardzo dobrze rozróżnić kształtujący się upór „nie bo nie” od obawy przed czymś. Upór zawsze przełamujemy i już, natomiast kiedy szczeniak się czegoś boi zachęcamy go pokazujemy ze to cos fajnego i chwalimy kiedy się przełamie. Warto brać ze sobą na spacer nagrody, czyli karme albo jakieś smakowite smakołyki i nagradzać w tym wieku malucha nie tylko za siusianie na dworze ale także za to ze po prostu cieszy się ze spaceru.
KONSEKWENCJA I POZYTYWNE WZMOCNIENIA!
Mały samojed wygląda cudownie, jest najsłodszy na świecie. Dlatego często ta mała śliczna puchata kulka „zaczyna nam wchodzić na głowę”. Nie pozwólmy na to. Podczas zabawy starajmy się go dość często przewracać na plecy ale oczywiście bez przesady. Zanim postawimy mu miskę na ziemi sami cos symbolicznie zjedzmy np. ciastko, bo „pies alfa” zawsze je pierwszy. To pozwoli psu zrozumieć ze to my jesteśmy nad nim w hierarchii stada. Gdy wchodzimy do domu lub z niego wychodzimy robimy to pierwsi Pies powinien nas przepuścić jako przewodnika stada. Ważne jest tez ze w przypadku gdy pies nie chce wykonać jakiegoś naszego polecenia musimy je koniecznie wyegzekwować np. gdy my chcemy iść na spacerze w prawo a pies w lewo lub mogole woli zawrócić nawet jeśli nie ma to dla nas specjalnego znaczenia ( bo dla niego ma) nie wolno dać psu za wygrana. Naturalnie gdy mamy już pewność ze jesteśmy w stadzie nad psem możemy powoli przestawać się trzymać tych ścisłych reguł. - nauka podstawowych komend czyli gimnastyka psiego umysłu Warto aby pies znal podstawowe komendy jak siad, leżeć, itp. Najlepiej uczysz psa na smyczy, zawsze miejmy przy sobie nagrodki i dawajmy je psu jak tylko wykona poprawnie polecenie. Gdy uczymy psa siad stajemy na wprost niego i mówimy siad pokazując mu nagrode i przesuwając ja do tylu, jego tylu. Pies podążając wzrokiem za nagroda będzie musial usiąść i tak szybko skojarzy slowo z czynnością, której od niego wymagamy. gdy uczymy psa lezec robimy podobnie gdy pies stoi pokazujemy nagrode i przesuwamy ja do ziemi, pies polozy się aby ja dosięgnąć. Jeżeli chcemy nauczyc psa wiecej warto pójść z nim na szkolenie organizowane np. przez Związek Kynologiczny w Polsce, przez najbliższy nam oddział. Takie zajęcia odbywają się zazwyczaj w weekendy i są świetną zabawa dla psa jak i właściciela.
jeśli ciągnie jak oszalały
Jeśli Twój samoyed ciągnie na spacerze jak oszalały, nie wtedy kiedy trenujecie kup mu koniecznie tzw. Kantarek ( halti ) Jest to obroża która przypomina uzdę dla konia, nie jest tak bolesna jak kolczatka która w przypadku samoyeda i tak nie poskutkuje a tylko zniszczy mu sierść. Do nabycia w większości sklepów internetowych i nie tylko. Polecam bo czyni cuda!!!
W szystkie materialy zawarte na tej stronie sa wylaczna wlasnoscia hodowli Arctic Challenge . Do ich kopiowania i publikacji potrzeba jest zgoda autora.
Copyright (2005-2017) by ARCTIC CHALLENGE KENNEL. All rights reserved