Generalnie samoyed podpięty do zaprzęgu sam wie co ma robić, ważne jest tylko abyśmy nie zepsuli jego naturalnych odruchów. Z psem wolno zacząć poważnie trenować dopiero gdy ukończy rok ( najlepiej po wykonaniu zdjęcia RTG w kierunku dysplazji stawów biodrowych po ukończeniu przez psa 15 m-cy) , wcześniej możemy mu dawać ciągnąc jedynie lekkie obciążenia np. gałąź oponka. Pies zawsze ćwiczy w specjalnej uprzęży, najłatwiej kupić ja w sklepie wysyłkowym w Internecie , polecam firmę Man Mat. Ważne jest to z dwóch powodów , bezpieczeństwa psa i aby od początku przyzwyczajać go ze ciągniemy w uprzęży. W przypadku nauki ciągnięcia nie należy nagradzać psa jedzeniem, praca ma być nagroda sama w sobie. Poza tym jeśli będzie jeść przed lub w trakcie treningu grozi mu skręt żołądka. W trakcie treningu nie podajemy tez psu wody dopiero gdy skończymy prace. Nie wolno biegać z psem gdy temperatura przekracza 20 stopni. Gdy pies ma już skończony rok możemy wprowadzić mu normalne regularne treningi, warto zainteresować się czy gdzieś w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie działa klub sportu psich zaprzęgów gdyż daje nam to więcej możliwości. Treningi w większej grupie są po prostu efektywniejsze, dają nam tez okazje do poznania ludzi z doświadczeniem.
Nauka ciągnięcia
Proponuję zacząć od tego by na spacerach wydawać psom komendy i głośno chwalić za prawidłowe reakcje. Można zacząć od nauki indywidualnej: pies w szorach ciągnący np. oponę (wagowo dobraną do jego wieku i siły). Na początku pies może reagować niepewnością lub strachem na hałas jaki wydaje ciągnięty przez niego przedmiot. Trzeba go łagodnie przekonać , że nic złego się nie dzieje i chwalić gdy podejmie próbę ciągnięcia bez oglądania się na to co jest za nim. Z jednym psem najlepiej trenować na rowerze. Pies ma zawsze biec przed rowerem. Poza uprzężą musimy mieć linke z amortyzatorem, która przypinamy psa do roweru (nie do siebie!). Komendy które ja preferuje ponieważ sa proste i krótkie. „GO” – jako ruszaj „GE” czyt. DŻI- jako w prawo „HAF”- w lewo i stój co znaczy ze ma się zatrzymać? Kończąc stój musimy zacząć jednocześnie hamować, bo pies ma z reguły krótszą drogę hamowania niż rower. Oczywiście to jakich komend będziemy używać nie ma wielkiego znaczenia ważne aby pies wiedział co ma robić. Jest oczywiście wiele rożnych dyscyplin w których możemy próbować swoich sil, malamut dzięki swej sile jest najlepszy w uciągu czyli zabawie w kto pociągnie większy ciężar, tu liczy się nie szybkość ale siła i technika.
Trasa
Istotną sprawą jest wybór trasy, po której będziemy biegać. Zwłaszcza w początkowym okresie nauki powinna przebiegać w miejscu gdzie psy nie będą rozpraszane przez np. spacerowiczów czy inne psy szczekające za ogrodzeniem. Powinna być wyraźnie wytyczona. Idealne są do tego celu dukty leśne. Kolejna sprawa to podłoże. Uważam, że psy mogą biegać po wszystkim, ale na początku unikajmy kamienistych dróg. Bieganie po asfalcie tez nie czyni im krzywdy pod warunkiem , że nie jest rozgrzany i nie parzy w łapy. Im więcej psy biegają, tym bardziej twardnieje skóra na poduszkach ich łap i tym bardziej jest odporna na ścieranie i skaleczenia. Należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia i na wilgotność. Dystans trzeba dostosować do wieku i kondycji psów. Zbyt długa trasa, zwłaszcza dla młodych psów staje się nudna po pewnym czasie i zamiast ciągnąć zaczynają szukać rozrywki po bokach.
Nie wierzmy głupim opiniom ze takie sporty to meczenie psów, psy to uwielbiają, bo tego sa tak na prawde stworzone. Bieganie i praca daje im tyle szczęścia ze zawsze budzi to we mnie podziw i dlatego uwielbiam trenować z moimi psami, mimo ze jest to w sumie bardziej męczące dla mnie niż dla nich. Życzę owocnej pracy i dużo przyjemności.
W szystkie materialy zawarte na tej stronie sa wylaczna wlasnoscia hodowli Arctic Challenge . Do ich kopiowania i publikacji potrzeba jest zgoda autora.
Copyright (2005-2017) by ARCTIC CHALLENGE KENNEL. All rights reserved