hodowla samoyed, hodowla samojed, szczeniaki samojed, szczeniaki samoyed, alaskan malamute hodowla, alaskan malamute szczeniaki

Przygotowanie do wystaw

NAUKA WYSTAWIANIA
Jest ona z pewnością o wiele mniej skomplikowana niż się nam może nam na początku wydawac. kiedy prezentujemy psa na ringu musimy pokazac sędziemu zgryz psa, tak ze warto przyzwyczajac psa od malego do tego ze zagladamy mu w żeby. Ponadto często sedzia sprawdza budowe psa przez dotyk, także warto aby nasz pies był od malego przyzwyczajony do dotykanie przez rozne osoby w roznych miejscach i reagowania na to ze spokojem. Ponadto sedzia w wypadku psow zawsze sprawdza jadra, tak wiec przed wystawami warto potrenowac również to. Pies musi na ringu zaprezentowac się w ruchu, czyli uczymy go biegania z nami po prostej i po okregu tak aby pies nie galopował tylko dreptał kłusem. Najlatwjej uczyc tego przy okazji komendy „równaj”. Oprocz tego pies musi zaprezentowac się w statyce czyli spokojnie stac bokiem do sędziego czyli po prostu uczymy psa komendy „stoj”. Warto aby w tej pozycji glowa była uniesiona a ogon zawiniety do gory. I pamiętajmy ze wspolna nauka i tresura to ma być zawsze swietna zabawa zarówno dla psa i właściciela. Nie może być mowy o szarpaniu czy biciu psa. Po każdej prawidłowo wykonanej czynności nagroda! 

Stój a siad!
Ta komenda której nauczymy psa jako pierwszej będzie dla niego zawsze najważniejszą. Wiele osób uczy psy najpierw siad ( bo to fajna i prosta komenda) jednak potem na wystawie pojawia się problem bo piesek zamiast stać pięknie to siada. Dlatego najpierw opanujmy do perfekcji stój czyli stanie przez chwile ( i coraz dłuższą chwile i coraz dłuższą ) w bezruchu przez psa, a dopiero potem uczmy siad. 

PRZYGOTOWANIE SIERSCI DO WYSTAWY
Nie jest prawda, że psa nie należy kąpać w ogóle lub jak najrzadziej! Większość psów z hodowli które dużo wystawiają swoje psy, jest kąpana nawet co tydzień! Jeśli robimy to w odpowiedni sposób tzn. odpowiednimi kosmetykami i odpowiednio suszymy psa nie jest to dla psa w żadnej mierze szkodliwe! Każdy pies jest inny i w zasadzie każdego przygotowuje się do wystawy nieco inaczej, istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów które warto wypróbować i ewentualnie zmodyfikować pod kątem własnego psa. Jedno jest pewne – wystawa to nie tylko okazja do spotkania znajomych którzy też maja bzika na punkcie naszej ukochanej rasy, wystawy to pokaz piękności i powinniśmy się starać, aby nasz pies wyglądał na nich jak najlepiej. Oczywiści nie zawsze jest to możliwe, bo zdarza się ze nasz pupil postanowi na dwa tygodnie przed wystawa zrzucić futerko i pozostaje nam "łysy pies" To czy będziemy wystawiać naszego samoyeda kiedy jego sierść nie jest w najlepszej kondycji zależy od nas. Zdania w tej kwestii są podzielone. Jednak bez względu na to powinniśmy naszego psa do wystawy przygotować. Poniżej podanych jest kilka sposobów. Na początek po prostu wypróbujmy któryś z nich, ale nigdy tuż przed wystawa! Nie możemy ryzykować że nasz pies będzie po szykowaniu wyglądał gorzej niż przed. Różne rodzaje włosa rożnie reagują na wodę, włos jednego samoyeda (większości) staje się po kąpieli zbyt miękki i potrzebuje dnia lub kilku dni żeby dobrze wyglądać, włos innego staje się nadmiernie sztywny. Pamiętajmy, że przygotowanie do wystawy tak jak i sama wystawa ma być przyjemnością i zabawa dla psa! Od małego w czasie kąpieli dajemy psu smakołyki i chwalimy. Podczas suszenia tak samo! 

________________________________________

WERSJA PIERWSZA - STANDARD
Dzień lub dwa przed wystawą, w zależności od tego jak sierść naszego psa reaguje na wodę kapiemy psa. Woda nie może być ani za zimna ani za gorąca. Najpierw dokładnie zamaczamy sierść, można to zrobić polewając psa prysznicem ale w praktyce bardziej ekonomiczne jest nalanie wody do wanny i polewanie nią psa, można do tego użyć małej miseczki. 

Jeśli pies zaczyna się otrzepywać wystarczy położyć mu rękę na karku pomiędzy łopatkami i przestanie! 

Tak dokładnie namoczony pies jest przez nas namydlany koniecznie szamponem dla psów! Może być zwykły szampon pielęgnacyjny na początek, potem możemy zacząć dobierać inne szampony. Dokładnie namydlamy, potem spłukujemy i w razie potrzeby jeszcze raz namydlamy i bardzo dokładnie spłukujemy! Wyżymamy to co kapie np. z ogona i osuszamy psa ręcznikiem. Niech się otrzepie i jeszcze w wannie żeby nie było wszystko mokre wokół włącznie z nami (o ile oczywiście do tego momentu udało się nam uniknąć przemoczenia do suchej nitki) osuszamy i wycieramy ręcznikiem (w praktyce ręcznikami). Teraz wsadzamy psa na stół, może to być zwykły stół tylko kładziemy na nim ręczniki lub coś dzięki czemu pies nie będzie się ślizgał (warto przyzwyczaić psa od małego do stania lub grzecznego leżenia na podwyższeniu) i na tym stole suszymy psa nie za ciepłym i nie za zimnym powietrzem. Jednocześnie DOKŁADNIE czeszemy psa pod włos w miejscu gdzie dmuchamy suszarką. Uwaga trzeba suszarka cały czas machać żeby psa nie poparzyć i nie przesuszyć włosa! I tak czesząc suszymy, suszymy, suszymy…..im dokładniej to zrobimy tym lepszy i bardziej trwalszy będzie efekt. Uwaga kiedy pies jest już bardziej niż trochę podsuszony tzn. mokry tylko przy skórze dajemy na chwile (10 min.) sierści i skórze odparować czyli robimy przerwę. Zapobiega to nadmiernemu przesuszeniu włosa i skóry. Potem dosuszamy psa. Nigdy w czasie tej przerwy jeśli jest zimno na dworze nie wychodzimy na spacer, bo pies się przeziębi!!! Jeśli jest lato i na zewnątrz jest gorąco spokojnie możemy tą przerwę wykorzystać na krótki spacer. Ale uwaga podczas tego spaceru samoyedek może nam się zacząć tarzać w czymś „pachnącym” aby odzyskać „piękny” zapach który zmyła kąpiel. Uwaga: rzadko kąpany pies lub pies w okresie linienie ma prawo się ”posypać” z włosa po kąpieli. To znaczy ze nawet jak już skończymy szykowanie włos będzie wychodzić. Niestety rzadko kapane psy często właśnie w ten sposób reagują, ponieważ woda znacznie lepiej niż nasze najlepsze nawet szczotkowanie wypłukuje martwy włos. (Polecam w okresie linienia jeśli macie już dość włosów na dywanie wykąpać psa i porządnie go wyczesać) 

________________________________________

WERSJA DRUGA - DLA CZYSTYCH NA CODZIEN I/ LUB LINIEJĄCYCH SAMOYEDÓW:
Zamiast kąpieli moczymy ręcznik i dokładnie mokrym ręcznikiem wycieramy psa. A następnie jak w powyższym punkcie pierwszym suszymy ale bez odparowania. Można też wykąpać psa na tydzień przed wystawą a następnie odświeżyć go tak jak w wersji drugiej dzień przed wystawą. 

PROFESJONALNE KOSMETYKI I URZĄDZENIA WSPOMAGAJĄCE PIELĘGNACJĘ
Pamiętajmy ze każdy z nich musi być najpierw wypróbowany w „bezpiecznym czasie” przed wystawą. 
szampony intensyfikujące kolor: najlepszy jest do sierści białej, jednak uwaga wszystkie wybielające szampony i kosmetyki używane w nadmiarze mogą powodować skruszanie się końcówki włosa. Ja używam Jane Pierre Hery do sierści białej. 
płukaniki regenerujące : polecane ale nie konieczne, najlepiej dodać je do wody którą polewamy potem psa w wannie. Polecam jeśli włos jest bardzo brudny, uzywam płukanki regenerującej ALL SYSTEMU. 
-odżywki: nie są konieczne ale jeśli sierść naszego psa jest zbyt miękka po kąpieli warto nałożyć odżywkę, która zapobiegnie temu np. dla psów szorstkowłosych. Jeśli sierść robi się zbyt sztywna nakładmy odżywkę zmiękczająca. 
profesjonalna suszarka: bardzo droga ale czyni cuda. Oj czyni, przede wszystkim oszczędza czas;) 
Warto też ostrożnie wystrzyc futro miedzy opuszkami, ale tak aby nie oszpecić łapy. 
Przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych warto też pamiętać o obcięciu paznokci naszemu psu. Robi się to specjalnymi cążkami które można dostać w każdym psim sklepie. Obcinamy sama końcówkę paznokcia tak, aby trzymać się z dala od jej różowej części, która jest widoczna w paznokciach białych . Jeśli się obawiamy robić to sami niech pokaże nam weterynarz lub niech on to zrobi. 

CZARY MARY CZYLI TAJEMNICE HODOWCÓW:
Efekt końcowy- Na samej wystawie warto jeszcze spryskać lekko psa płynem antystatycznym i wyczesać, jak zawsze pod włos. Ale musimy to zrobić odpowiednio wcześnie żeby nie wyszedł wilgotny na ring. Zakończenie psa czyli ogon- Dokładnie też czeszemy ogon pod włos, żeby się układał w piękny pióropusz. 
I wkraczamy na ring z szerokim uśmiechem na twarzy POWODZENIA!!! Hodowca i tak zawsze będzie z Was dumy!;)

 

W szystkie materialy zawarte na tej stronie sa wylaczna wlasnoscia hodowli Arctic Challenge. Do ich kopiowania i publikacji potrzeba jest zgoda autora.
Copyright (2005-2017) by ARCTIC CHALLENGE KENNEL. All rights reserved