hodowla samoyed, hodowla samojed, szczeniaki samojed, szczeniaki samoyed, alaskan malamute hodowla, alaskan malamute szczeniaki

Pielęgnacja Samoyeda

SIERŚĆ

Samoyed jeśli chodzi o pielęgnację sierści na co dzień jest niekłopotliwy.
• Czesanie: Po za okresami linienia wystarczy rozczesać sierść raz-dwa razy w tygodniu tak aby nie tworzyły się kołtuny lub filce z podszerstka. Najlepiej używać do tego szczotki z drucianymi zębami lub grzebienia z obrotowymi zębami który nie będzie przyrywał sierści w trakcie czesania. Natomiast w okresie linienia musimy się przygotować na obfite wypadanie sierści, przede wszystkim podszerstka. W tym czasie należy czesać psa jak najczęściej tak aby wyczesać martwy włos, aby się on nie sfilcował.  Pomocna może być kąpiel, w dość ciepłej wodzie która przyspieszy wypadanie martwego włosa. Przed kąpielą zawsze należy psa rozczesać. Po niej należy psa dokładnie wysuszyć i ponownie wyczesać. I mamy spokój…do następnego linienia.

Uwaga na psich fryzjerów (groomerów) - zanim powierzymy naszego samka takiej osobie upewnijmy się, że miała ona do czynienia z rasą i wie jak zająć się sierścią samoyeda, bo może się okazać że odbierzemy sfilcowanego psa lub co gorsza wytrymowanego, co będzie skutkowało wizytą u weterynarza aby wyleczyć problemy skórne.

• Kąpiele: Pod warunkiem, że nasz pies nie jest amatorem pływania i nurkowania nie musimy go zbyt często kapać, robimy to w razie potrzeby. Jeśli używamy profesjonalnych łagodnych szamponów możemy naszego psa kąpać dowolnie często. Czasem kąpiel może być koniecznością, kiedy nasz samoyedek wytarza się w czymś „pachnącym” i ciężko jest z nim wytrzymać w jednym pomieszczeniu. Do ulubionych substancji służących do „pachnącej” kąpieli należą: zgniła trawa, końskie odchody i …wszelki zapach padliny. mmmniam;) Do kapieli najlepiej urzyć zwykłego pielęgnacyjnego szamponu dla psów. 
• Strzyżenie łapek między opuszkami: zwłaszcza w zimie wskazane jest wystrzyżenie nadmiaru sierści między opuszkami łapek, ponieważ zbierający się tam w czasie zwykłych spacerów lub treningów śnieg łatwo pod wpływem temperatury zamienia się w lód i może boleśnie pokaleczyć psie opuszki. Podczas wystrzygiwania nadmiaru sierści postępujemy z nożyczkami bardzo ostrożnie aby nie pokaleczyć opuszek. Naturalnie jeśli trenujemy w trudnych warunkach bezwzględnie należy używać specjalnych butów dla psa aby chronić łapki. Silnie zarośnięte łapy mogą stanowić doskonała ochronę dla opuszek, jednak osiągnięcia stanu zarośnięcia który  będzie chronił jest w praktyce możliwe tylko u samków mieszkających przez większość czasu na dworze w surowym klimacie. W praktyce więc łatwiej jest łapki wystrzyc. Wiele zależy także od gatunku włosa, do twardego prawidłowego włosa śnieg nie będzie tak łatwo przywierał.
• Preparaty na sierść: na co dzień oraz szczególnie w okresach linienia dietę możemy uzupełniać preparatami korzystnie wpływającymi na jakość i gęstość sierści, wybór takich preparatów jest bardzo szeroki na rynku. Najlepszy wpływ na sierść ma przede wszystkim biotyna oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega3 i Omega6. Musimy jednak pamiętać , że nic nie zastąpi prawidłowego, zdrowego żywienia, które jest prawdziwym kluczem do pięknego wyglądu sierści naszego samoyeda.


Przed każdym czesaniem warto też spryskać sierść preparatem antystatycznym przeznaczonym specjalnie dla psów, nie może on być za ciężki aby nie brudził nam sierści.

• Do wycierania psa na bieżąco jeśli ubrudzi się na spacerze polecam wilgotne chusteczki dla psów ( możne je zamówić przez Internet) ale mogą tez być takie do pielęgnacji niemowląt. Oraz papierowe ręczniki którymi najszybciej wytrzemy błoto z łapek oraz brzuszka po spacerze. 

ZĘBY
Podczas każdej kontrolnej wizyty weterynarz powinien kontrolować stan psich zębów, zwłaszcza czy nie osadza się na nich kamień. Szybkość osadzania kamienia jest cechą indywidualną i zależy od składu psiej śliny. Musimy wiec pilnować aby kamień jeśli już się osadzi był zdejmowany aby nie doprowadzić do paradontozy lub innych bolesnych problemów. Regułą jest że kamień jest zdejmowany psu pod narkozą, można też na co dzień używać preparatów do czyszczenia zębów m.in. specjalnej pasy dla psów. Na co dzień właśnie w ten sposóbb możemy dbać o zęby naszego samoyeda myjąc je specjalną pastą dla psów, korzystny wpływ na zahamowanie osadzania kamienia ma też przemywanie dwa razy w tygodniu psich zębów rozcieńczoną wodą utlenioną (łyżeczka na szklankę wody) 

OCZY
Samoyedzie oczy na co dzień nie powinny stwarzać problemów. Dobrze jest kiedy czasem zaropieją przemyć je letnią przegotowaną wodą lub specjalnym preparatem do przemywania oczu dla psów. Często na białej sierści robią się rdzawe zacieki Jest to normalne zwłaszcza u młodych samoyedow. Należy po prostu regularnie przemywać oczy w takim wypadku. Jeśli coś nas zaniepokoi, oczy będą ropiały zbyt intensywnie, będą zaczerwienione lub będziemy mieli podejrzenia czy nasz pies dobrze widzi należy bezwzględnie udać się do weterynarza, najlepiej do okulisty który dokładnie i fachowo zbada oczy naszego samoyedka. Przyczyna problemów może być także niedrożność kanalików łzowych, z tym problemem powinien sobie poradzić każdy weterynarz, dlatego jeśli u naszego samoyeda wciąż mamy uciążliwe zacieki warto wybrać się na kontrolę na naszego weterynarza.

Warto też raz do roku udać się na kontrole do uprawnionego weterynarza okulisty aby wykonał badanie wzroku naszego psa pod kątem chorób dziedzicznych. 

PAZURY
Jeśli nasz samoyedek nie ma okazji ścierać sobie paznokci chodząc po chodnikach np. w mieście należy mu regularnie obcinać paznokcie specjalnymi nożycami do psich paznokci. Najlepiej żeby pierwszy raz pokazał nam jak się to robi weterynarz. Psa trzeba przyzwyczajać do tego od małego. Obcinając paznokieć obcinamy tylko końcówkę która nie jest w środku różowa!!! Należy przy tym postępować bardzo ostrożnie. Nieumiejętne obcięcie i skaleczenia jest bardzo bolesna i może spowodować stałą traumę!

GRUCZOŁY
Jeżeli nasz piesek zaczyna się intensywnie gryźć w okolicach odbytu, czujemy stamtąd nieprzyjemną woń lub pies trze pupą po ziemi (saneczkuje) powinniśmy się zainteresować czy nie trzeba oczyścić mu gruczołów około odbytowych. Nie u każdego psa jest to konieczne. U jednych należy je oczyszczać często, nawet co miesiąc a u innych w ogóle. Jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy najlepiej aby zajął się tym sam weterynarz. Potem weterynarz może nas nauczyć jak robić to samemu.