hodowla samoyed, hodowla samojed, szczeniaki samojed, szczeniaki samoyed, alaskan malamute hodowla, alaskan malamute szczeniaki

Pielęgnacja Alaskan Malamute

SIERŚĆ

Malamut jeśli chodzi o pielęgnację sierści, na co dzień jest niekłopotliwy.

  • Czesanie: Po za okresami linienia wystarczy rozczesać malamucią sierść raz w tygodniu tak, aby nie tworzyły się kołtuny lub filce z podszerstka. Najlepiej używać do tego szczotki z drucianymi zębami lub grzebienia z obrotowymi zębami, który nie będzie przerywał sierści w trakcie czesania. Natomiast w okresie linienia musimy się przygotować na obfite wypadanie sierści, przede wszystkim podszerstka. W tym czasie należy czesać psa jak najczęściej tak, aby wyczesać martwy włos i aby się on nie sfilcował. I mamy spokój…do następnego linienia.
  • Kąpiele: Pod warunkiem, że nasz malamut nie jest amatorem pływania i nurkowania staramy się nie kapać go za często aby nie zmywać naturalnej ochrony jaką ma każda psia sierść. Czasem kąpiel może być koniecznością, kiedy nasz malamutek wytarza się w czymś „pachnącym” i ciężko jest z nim wytrzymać w jednym pomieszczeniu. Do ulubionych substancji służących do pachnącej malamuciej kąpieli należą: zgniła trawa, końskie odchody i …wszelki zapach padliny. mmmniam;) Do kąpieli najlepiej użyć zwykłego pielęgnacyjnego szamponu dla psów.
  • Strzyżenie łapek między opuszkami: zwłaszcza w zimie wskazane jest wystrzyżenie nadmiaru sierści między opuszkami malamucich łapek, ponieważ zbierający się tam w czasie zwykłych spacerów lub treningów śnieg łatwo pod wpływem temperatury zamienia się w lód i może boleśnie pokaleczyć psie opuszki. Podczas wystrzygiwania nadmiaru sierści postępujemy z nożyczkami bardzo ostrożnie, aby nie pokaleczyć opuszek. Naturalnie, jeśli trenujemy w trudnych warunkach bezwzględnie należy używać specjalnych butów dla psa, aby chronić łapki.
  • Preparaty na sierść: na co dzień oraz szczególnie w okresach linienia malamucią dietę możemy uzupełniać preparatami korzystnie wpływającymi na jakość i gęstość sierści, wybór takich preparatów jest bardzo szeroki na rynku. Najlepszy wpływ na sierść ma przede wszystkim biotyna oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega3 i Omega6. Musimy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi prawidłowego, zdrowego żywienia, które jest prawdziwym kluczem do pięknego wyglądu sierści naszego malamuta.

ZĘBY

Podczas każdej kontrolnej wizyty weterynarz powinien kontrolować stan psich zębów, zwłaszcza czy nie osadza się na nich kamień. Szybkość osadzania kamienia jest cechą indywidualną i zależy od składu psiej śliny. Musimy wiec pilnować aby kamień, jeśli już się osadzi był zdejmowany, aby nie doprowadzić do paradontozy lub innych bolesnych problemów. Regułą jest, że kamień jest zdejmowany psu pod narkozą jednak jeśli to możliwe zwłaszcza jeśli nasz pies lubi swojego weterynarza i zachowuje się spokojnie zabieg ten wykonywać bez narkozy. Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe, a jeśli jest zrobione umiejętnie jest całkowicie bezbolesne.

Na co dzień możemy dbać o zęby naszego malamuta myjąc je specjalną pastą dla psów, korzystny wpływ na zahamowanie osadzania kamienia ma też przemywanie dwa razy w tygodniu psich zębów rozcieńczoną wodą utlenioną (łyżeczka na szklankę wody)

OCZY

Malamucie oczy, na co dzień nie powinny stwarzać problemów. Dobrze jest, kiedy czasem zaropieją przemyć je letnią przegotowaną wodą lub specjalnym preparatem do przemywania oczu dla psów. Jeśli coś nas zaniepokoi, oczy będą ropiały zbyt intensywnie, będą zaczerwienione lub będziemy mieli podejrzenia czy nasz pies dobrze widzi należy bezwzględnie udać się do weterynarza najlepiej do okulisty, który dokładnie i fachowo zbada oczy naszego malamutka. Warto też raz do roku udać się na kontrole do uprawnionego weterynarza, aby wykonał badanie wzroku naszego malamutka pod kątem chorób dziedzicznych.

PAZURY

Jeśli nasz malamutek nie ma okazji ścierać sobie paznokci chodząc po chodnikach np. w mieście należy mu regularnie obcinać paznokcie specjalnymi nożycami do psich paznokci. Najlepiej żeby pierwszy raz pokazał nam jak się to robi weterynarz. Psa trzeba przyzwyczajać do tego od małego. Obcinając paznokieć obcinamy tylko końcówkę, która nie jest w środku różowa!!! Należy przy tym postępować bardzo ostrożnie.

GRUCZOŁY

Jeżeli nasz piesek zaczyna się intensywnie gryźć w okolicach odbytu, czujemy stamtąd nieprzyjemną woń lub pies trze pupą po ziemi powinniśmy się zainteresować czy nie trzeba oczyścić mu gruczołów około odbytowych. Nie u każdego psa jest to konieczne. U jednych należy je oczyszczać często, nawet co miesiąc a u innych w ogóle. Jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy najlepiej aby zajął się tym sam weterynarz. Potem weterynarz może nas nauczyć jak robić to samemu.